Umaszczenie jamnika

Jamniki długowłose i krótkowłose mają to samo umaszczenie. Spotykamy psy o kolorze rudym, brązowym podpalanym, czarnym podpalanym. Trzeba również wspomnieć o odmianach marmurkowych (często szarych z jaśniejszymi plamkami) i pręgowanych.

Możliwości jest wiele. W przypadku odmiany szorstkowłosej dochodzi jeszcze jedno umaszczenie, a mianowicie dziczej.

Ciekawym jest, że wśród Azjatów królują jamniki białe (w rzeczywistości jasnobeżowe), które nie są umieszczone w oficjalnym wzorcu umaszczenia. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek doczekamy się rozpowszechnienia i uznania przez FCI tej odmiany.

Czy mają „charakterek”?

Osoby, które planują przygarnąć jamnika z pewnością będą rozczarowane, gdyż nie można jednoznacznie stwierdzić, jaki będzie nasz pupil. Może nam się trafić egzemplarz, który będzie leniwie leżał na kanapie, a możemy trafić na psa, który będzie urządzał polowania na wszystko, co się rusza.

Jeśli chcemy mieć sto procent pewności, jaki będzie pies to może warto zdecydować się na dorosłego pupila. Zwykle wtedy można lepiej określić, czy pies jest energiczny, czy wręcz przeciwnie. Z szczeniakami, jest jak z dziećmi – nigdy nie wiadomo, co z nich wyrośnie.

Oczywiście istnieją pewne teorie, że jamniki długowłose należą do tych spokojniejszych, jednak cały czas miejmy uwagę, że zdarzają się wyjątki od reguły. Jest to ważne w przypadku osób starszych, które szukają raczej psiego domatora.

Jamniki są radosne i dosyć niezależne. Można również powiedzieć, że są trochę uparte, więc przekonanie ich do czegoś wymaga cierpliwości. Musimy być konsekwentni inaczej pies nie będzie miał nas za autorytet. Jamniki potrafią być również przylepami. Jeśli chodzi o kontakt z dziećmi, to najłatwiej jest wtedy, gdy pies uczony jest „od małego” zabawy z naszymi pociechami. Wtedy będzie uważał ich za członków rodziny. Dorosły pies również może zaprzyjaźnić się z dzieckiem, jednak pamiętajmy, aby smyk nie dokuczał psu i nie robił mu krzywdy. Jamniki potrafią być obrażalskie. To nie są labradory, które wydają się być stworzone do „opieki” nad dziećmi.

Marsz Jamników w Krakowie

Warto wiedzieć, że w Krakowie co roku odbywa się Marsz Jamników. Parada zrzesza nie tylko właścicieli tej unikatowej rasy, ale również jej miłośników. Jest to świetna okazja, aby pooglądać różne odmiany jamników, a także porozmawiać z osobami, które mają ogromną wiedzę na ich temat.