Coraz więcej miejsca w publicznej dyskusji poświęca się ekologii. Przywódcy państw, naukowcy i stowarzyszenia, dbające o naszą planetę, biją na alarm, że ilość produkowanych przez ludzkość śmieci rośnie w tempie lawinowym. Za największego producenta i importera odpadów uznaje się Chiny. Badania szacunkowe podają, że w 2025 roku w tym kraju znajdzie się ponad 17,8 milionów ton plastikowych odpadów. Ich ilość jest naprawdę zatrważająca.

Problem dotyczy jednak wszystkich państw, a tak naprawdę każdego z nas. Z tego powodu, rządy krajów europejskich uchwalają obecnie nowe procedury prawne, które mają na celu ograniczenie produkcji i usprawnienie gospodarowania odpadami, aby w jak największym stopniu zwiększyć przetwórstwo poszczególnych surowców wtórnych.

Na przykład, już za niecałe dwa lata w Unii Europejskiej zacznie obowiązywać zakaz używania jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, na przykład plastikowych słomek do napojów, talerzyków i sztućców. Na ich miejsce proponuje się szereg akcesoriów z papieru, a nawet prasowanych otrębów.

Gospodarowanie odpadami w domu ? nowe zasady segregowania śmieci

Dbanie o środowisko to jednak nie tylko dyrektywy unijne i działania globalne. Tak naprawdę, każdy z nas może poprawić sytuację, poprzez właściwą segregację odpadów.

Mają w tym pomóc nowe przepisy obowiązujące w poszczególnych miastach, dotyczące gospodarowania domowymi śmieciami.

Dotychczasowy podział na suche-przetwarzalne i mokre odpady został zdecydowanie rozbudowany. Obecnie, do oddzielnych worków lub pojemników powinniśmy wyrzucać:

  • tworzywa sztuczne i metal, na przykład: opakowania po produktach spożywczych, chemii domowej oraz pojemniki styropianowe,
  • szkło, czyli butelki i słoiki,
  • papier i tekturę, które są suche i czyste,
  • odpady bio, czyli obierki z warzyw, resztki jedzenia, bez mięsa i kości itp.
  • odpady zmieszane, wśród których znajdują się zabrudzone opakowania po produktach spożywczych (np. tłuste kartony po pizzy), ręczniki papierowe, chusteczki, pieluchy, rozbite elementy zastawy stołowej (w tym szklanki, filiżanki, talerze), kości, mięso itp.

W pierwszej chwili, wydawać by się mogło, że nowe zasady segregacji są skomplikowane i niezmiernie pracochłonne ? nic bardziej mylnego. W rzeczywistości wystarczy nieco cierpliwości oraz chęci, żeby szybko przyzwyczaić się do wyrzucania śmieci w odpowiednie miejsce.

Jakie są zalety takiego działania? Przede wszystkim, wydzielamy śmieci, które następnie poddaje się recyklingowi i wykorzystuje ponownie. Zmniejszamy zatem znacząco ilość odpadów zbieranych na wysypiskach.

Niby można by powiedzieć, że jedno gospodarstwo domowe nie zmieni globalnej sytuacji. Jednak czy na pewno tak jest?

Departament gospodarki odpadami przy Ministerstwie Środowiska opublikował dane, z których dobitnie wynika, że przeciętny Polak produkuje rocznie ponad 300 kilogramów śmieci, a ich ilość rośnie z roku na rok. Czy zatem nadal możemy przymykać oczy i twierdzić, że nie mamy wpływu na sytuację ekologiczną na świecie?